O dogodku
Ictus in RotorMotor: Drzna energija elektronske glasbe
Belgijska skupina Ictus ustvarja drzno in eksperimentalno glasbo – mešanico elektronike, roka in umetnosti. Za enega svojih nastopov so na Beneškem bienalu prejeli nagrado, saj zvenijo kot nič drugega! Medtem pa slovenski DJ duo RotorMotor, Luka in Nejc, osvaja klubsko sceno po Evropi. Začela sta v Ljubljani, zdaj pa polnita plesišča v Franciji, Italiji in drugje. Pravita, da je njuna glasba kot stroj – močna in nabita z energijo.
Zanimivosti
- Ime RotorMotor izhaja iz obdobja, ko sta ustvarjalca vrtela pretežno italo disco. Ime simbolizira zvok arpeggio bas linij, katerih ponavljanje povezujeta z zvokom motorja, kar izraža njuno filozofijo – kot “dobro naoljen stroj” na visokih obratih.
- Nejc in Luka izvajata na odru tehniko back to back, s katero si izmenjujeta mešanje skladb v realnem času. To ustvarja dinamičen in nepredvidljiv nastop, saj vsak DJ prinaša svoj edinstveni pristop in energijo, ki se dopolnjujeta.
- Srečanje Ictusa z legendarnim skladateljem Stevom Reichom je močno vplivalo na njihov ustvarjalni pristop.
- Ansambel je redno sodeloval s priznanimi skladatelji, kot so Luciano Berio, Pierre Boulez in Marten Andriessen, ter tako pomembno prispeval k razvoju sodobne glasbe.
- Dominic Sambucco je ustvaril performans AGANiS, v katerem zvoki nastajajo v realnem času z uporabo akvarijev, sintetizatorjev, hidrofonov in drugih inovativnih instrumentov. Performans povezuje zvok, svetlobo in gibanje, navdihnjen z mitološkimi nimfami iz Alp, kar ustvarja skrivnostno izkušnjo, v kateri se zvok in tehnologija povežeta.
Program
Musical breach
Več informacij
Belgijski ansambel Ictus je glasbeni sestav, ki se posveča ustvarjanju eksperimentalne glasbe, tako izvajanju sodobnih kompozicij kot tudi zvočni umetnosti, improvizaciji in elektronski glasbi. Za Professor Bad Trip je skupina leta 2023 na Beneškem bienalu sodobne glasbe prejela nagrado za najboljšo izvedbo. Navdih za svojo kompozicijo je Fausto Romitelli našel v delih Henrija Michauxja, nastalih pod vplivi halucinogenov, slikah Francisa Bacona in komičnih stripih Gianluce Lericija, v njej pa gre prepoznati tudi vplive psihedeličnega rocka, tehno glasbe in kitarskih solov Jimmyja Hendrixa. Italijansko-kanadski zvočni umetnik Dominic Sambucco s svojimi multimedijskimi projekti premika meje konvencionalnega v umetnosti. Navdih zanje črpa iz narave in znanosti, pri izvedbah pa posega po inovativni rabi akustičnih glasbil ter jih prepleta z novimi tehnologijami. Aganis je Sambucco zasnoval kot eksperimentalno delo za akvarije, polnjene z vodo, sintetizatorje in bobnarske avtomate. Luka Lah in Nejc Pucko, bolj znana pod imenom RotorMotor, kot DJ duo s svojo prepričljivo sinergijo zadnja leta osvajata klube po Franciji, Avstriji, Italiji, Hrvaški in Slovaškem, preboj na elektronsko glasbeno sceno pa sta začela v ljubljanskih in mariborskih klubih, kjer še danes najraje nastopita. Izjemna predanost glasbenemu ustvarjanju ju je hitro pripeljala v sam vrh slovenske klubske scene. »Motor je stroj, ki pretvarja električno energijo v mehansko. Rotor pa spreminja gibanje v toploto,« se sama najpogosteje predstavita.
Brezplačna vožnja z mestnimi avtobusi LPP
Imetnikom vstopnic za prireditve v okviru 73. Festivala Ljubljana je omogočena brezplačna vožnja z mestnimi avtobusi LPP v času dveh ur pred začetkom posamezne prireditve ter dveh ur po njenem zaključku.

Dostopnost za gibalno ovirane obiskovalce
Festival Ljubljana si prizadeva zagotoviti prijazen in dostopen obisk kulturnih dogodkov tudi za gibalno ovirane osebe.
Na izbranih prizoriščih so na voljo posebna invalidska mesta, prilagojena uporabi invalidskih vozičkov, ter mesta za spremljevalce. Uporabniki invalidskih vozičkov se o razpoložljivosti in rezervaciji invalidskih mest lahko pozanimajo na telefonski številki +386 (0)1 241 60 28 ali na elektronskem naslovu blagajna@ljubljanafestival.si.
